Moje pytanie skierowane jest w kierunku porodu. Czy przez to, że mam cukrzycę, lekarz będący w tym czasie na zmianie w szpitalu może zadecydować, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie? Czy cukrzyca nie jest powodem do takiej decyzji? Ja bardzo chciałabym rodzić sama, bo moim zdaniem to cudowne przeżycie. Pozdrawiam.
Najważniejsze jest, aby wcześnie rozpoznać cukrzycę ciężarnych, to znaczy poprzez wykonanie testu po obciążeniu glukozą. U pani badanie to wykonano - więc to już pierwszy krok do zapobiegania powikłaniom cukrzycy ciężarnych. Kolejny krok w pani przypadku też wykonano, to znaczy kontrola poziomu cukru i jego regulacja. Myślę, że może być pani dobrej myśli, a nawet powinna pani myśleć optymistycznie.
WIDEO…
Cukrzyca ciężarnych nie jest bezwzględnym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Przy cukrzycy ciężarnych należy dążyć do ukończenia ciąży w terminie (tzn. dba się o to, aby ciąża nie była przenoszona). To, czy poród zakończy się cięciem cesarskim, czy może pani urodzić siłami natury, zależy od wielu czynników, np. czy poród postępuje (np.czy rozwarcie się powiększa), czy nie występują zaburzenia w tętnie płodu itd. Życzę powodzenia i niech poród odbędzie się siłami natury, skoro tego pani tak pragnie.
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna



























