Zdjęcia noworodka
Zobacz galerię zdjęć nowonarodzonego dziecka. Od momentu porodu, przez odcinanie pępowiny, po "kangurowanie", czyli pierwszy kontakt z mamą. Jak wygląda noworodek tuż po porodzie? Jak dziecko przeżywa swoje pierwsze chwile na świecie i co się z nim dzieje w poszczególnych fazach porodu?

Poród dzieli się na cztery okresy. Dziecko rodzi się w drugim okresie porodu, który zaczyna się od pełnego rozwarcia szyjki macicy – co umożliwia maluszkowi wędrówkę na zewnątrz – obejmuje skurcze, którym przyszła mama pomaga, napinając mięśnie brzucha, a potem pojawia się główka (lub na odwrót) i cały maluszek. Po raz pierwszy słyszysz jego płacz. Już niedługo będziesz mogła go przytulić do piersi.
1 z 6

Zdjęcia noworodka
Co czuje noworodek tuż po narodzinach? Przede wszystkim zmienia się jego odczuwanie zmysłowe – inaczej odczuwa ciężar własnego ciała, temperaturę, cechy otoczenia (brak otaczających go wód płodowych i odgłosu rytmicznie bijącego serca mamy, dużo światła, dźwięków i pierwszy, łapczywy oddech). Jest zmęczony ciężkim i bolesnym doświadczeniem, jakim był poród, ale jest to doświadczenie pozytywne – od teraz będzie się uczył bycia w nowym świecie…
2 z 6

Zdjęcia noworodka
Gdy dziecko się urodzi, na pępowinie przy jego brzuszku (w odległości ok. 3-4 cm) lekarze zakładają dwie klamry i przecinają pępowinę, łączącą je wciąż z łożyskiem.
3 z 6

Zdjęcia noworodka
Minutę po urodzeniu noworodek zostaje poddany testow APGAR, który ocenia stan jego zdrowia od 1 do 10 punktów w kilku kategoriach (A od appearance, czyli wygląd — kolor skóry dziecka, P od pulse rate, czyli tętno – liczba uderzeń serca na minutę, G od Grimach, czyli grymasy – reakcja dziecka na irytujące sytuacje, takie jak poklepywanie czy delikatne prztyczki, A od activity, czyli aktywność — napięcie mięśni jest testowane w drodze obserwacji, a także poprzez sprawdzanie siły oporu podczas zginania rączek i nóżek oraz R od respiration, czyli oddychanie — lekarze sprawdzają, czy dziecko może samodzielnie oddychać i płakać.
4 z 6

Zdjęcia noworodka
Pamiętaj, że przysługuje ci prawo do kangurowania – czyli kontaktu z nowonarodzonym dzieckiem, „skóra do skóry” – przez co najmniej 2 godziny. Bliski kontakt z maluszkiem, możliwość jego przytulenia i nawiązania więzi na całe życie, to bezcenna możliwość. Noworodek jest już pełnoprawnym obywatelem – i jako taki, ma prawo do opieki pielęgnacyjnej ze strony swoich najbliższych. Ma też wielką potrzebę takiego przywitania na świecie!
5 z 6

Zdjęcia noworodka
Pępowina dziecka będzie goić się przez najbliższe tygodnie. Kikut (którego świeżo upieczone mamy trochę się boją, ale nie boli on dziecka) powoli ściemnieje, by w końcu odpaść – należy w tym czasie dbać o higienę i przemywać miejsca wokół pępka dziecka spirytusem, ale unikać kontaktu gojącego się miejsca z kąpielą. Jeśli pępuszek goi się wolno, można zastosować roztwór gencjany.
6 z 6

Zdjęcia noworodka
Skórę nowonarodzonego dziecka może jeszcze pokrywać substancja o konsystencji mazi, która w łonie matki chroniła je przed płynem owodniowym. Przez kilka pierwszych tygodni na skórze będzie widoczny meszek o nazwie lanugo. Genitalia noworodka mogą być spuchnięte. Główka dziecka, w której nie zrosły się jeszcze kości czaszki, ma odrobinę stożkowy kształt, który z czasem się zaokrągli. Twoje dziecko i tak będzie najpiękniejsze na świecie.