Gratulacje już za samą chęć udania się na pierwsza wizytę do ginekologa. To bardzo ważne, aby zgłaszać się do ginekologa raz w roku i nie dotyczy to tylko kobiet, które współżyją itp., dotyczy to również dziewcząt w młodym wieku.
Lekarz powinien przeprowadzić z panią wywiad typu:
1. kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka? (wiek - np. 15 lat),
2. jakie są miesiączki? - ile dni trwają, bolesne, niebolesne, skąpe?
3. co ile dni występuje miesiączka?
4. czy pani współżyje (ma to znaczenie w sposobie badania)
5. czy występują w rodzinie choroby typu nowotwory piersi, macicy, jajników lub czy występowały?
6. czy u pani są jakieś choroby, np. układu moczowego, cukrzyca itd.
WIDEO…
Kolejnym punktem jest badanie ginekologiczne pacjentki. Odbywa się ono na fotelu ginekologicznym (proszę pamiętać, aby jak najniżej wysunąć pośladki w dół - lekarz pewnie powie jak, ma to na celu to, aby nie czuć dyskomfortu podczas badania). W zależności od tego, czy kobieta jest dziewicą, czy też nie - lekarz stosuje do badania różne wzierniki. Wziernik to narzędzie ginekologiczne, które składa się z dwóch łyżek - jeśli kobieta nie współżyła, lekarz używa wzierników dziewiczych (są wąskie), a jeśli kobieta współżyła, to stosuje się inny rodzaj wzierników (są też małe, średnie i duże).
Jeśli kobieta ma rozciągliwą i strzępiastą błonę dziewiczą, lekarz może dodatkowo wykonać badanie palpacyjne (wprowadzając palec do pochwy), jednak to rzadko stosuje się u kobiet, które mają zachowaną błonę. Badanie palpacyjne zawsze wykonuje się u kobiet, które już współżyły.
Dodatkowo oprócz badania we wzierniku i badania palpacyjnego lekarz może wykonać usg przez powłoki brzuszne lub przez pochwę. Warto pamiętać o tym, że lekarz powinien zbadać też piersi i pokazać, w jaki sposób badać samemu piersi - jest to bardzo ważne po to, aby podejmować profilaktyczne działania przeciw nowotworom piersi. Lekarz może zbadać piersi w sposób palpacyjny lub wykonać usg.
W czasie badania we wzierniku lekarz powinien pobrać cytologię (chyba że stwierdzi jakiś odczyn zapalny, to pobranie materiału do badania cytologicznego następuje po wyleczeniu stanu zapalnego).
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna



























