Reklama

Poniżej przedstawiamy Ci trzy metody, jakie możesz stosować do zapamiętywania poprawnej pisowni wyrazów. Możesz korzystać z każdej z nich, lub wybrać tę, która w Twoim przypadku okaże się najbardziej skuteczna.
Metoda 1.
Chcąc przyswoić sobie pisownię konkretnego wyrazu, zacznij od wyobrażenia sobie (z zamkniętymi oczami), że widzisz go w górze, powyżej linii oczu. Stwórz z wyrazu obraz trójwymiarowy w jakimś kolorze. Umieść go w ramce, lub innym specjalnie wybranym miejscu, np. na bilbordzie reklamowym, jako neon nad budynkiem. Rozjaśnij cały obraz a potem przybliż do siebie. Przeliteruj wyraz w myślach: od pierwszej do ostatniej litery, a potem od końca do początku. Przejedź palcem po zarysie liter wyrazu, następnie napisz go palcem w powietrzu.
Zobacz też: Dwukropki, wielokropki, średniki - jak ich używać?
Metoda 2.
Stwórz stałe odpowiedniki (zamienniki) obrazowe dla liter będących najczęściej przyczyną kłopotów z ortografią i naucz się ich. Wystarczy, jeśli wymyślisz jedną zakładkę pamięci w każdej z par: u-ó, ż-rz, h-ch. Dla przykładu zamiennikami obrazowymi (zakładkami) mogą być:
u – ul
ż – żaba
h – hamak
Te połączenia musisz „wykuć” na blachę! A potem uruchom swoją wyobraźnię i baw się siłą skojarzeń.
Załóżmy, że chcesz zapamiętać poprawną pisownię słowa „kura”. Włączamy wyobraźnię i wyświetlamy prze chwilę w naszym umyśle obraz, w którym łączymy „kurę” z zakładką dla „u”, czyli z ulem. Nasz obraz powinien być absurdalny, dynamiczny i bogaty w szczegóły. Powiedzmy, że kura wlatuje do ula. Następnie powtarzamy ten obraz codziennie, aż na stałe utrwali się w naszej pamięci. Kiedy następnym razem będziemy pisać słowo „kura”, zadamy sobie pytanie, czy łączyła się ona z ulem?
Jeśli przypominając sobie wcześniej stworzony obraz, zobaczymy w nim ul, będziemy pewni, że wyraz należy napisać przez „u”. Jeżeli piszemy dowolny wyraz i w naszej pamięci to słowo nie łączy się z ulem, piszemy „ó”.
Zobacz też: Kiedy pisać Ó, a kiedy U?
Tak samo radzimy sobie z literami ż-rz. Po żonkilach wesoło skacze żaba (takie mam wyobrażenie), a więc wyraz „żonkil” piszemy przez „ż”. Nie pamiętam, aby żaba „występowała” w jednej scenie z rzeźbą, czyli wyraz „rzeźba” zdecydowanie zaczyna się od „rz”. I podobnie postępujemy rozważając, czy napisać „h” (obrazy z hamakiem), czy „ch” (obrazy bez hamaka).
Metoda 3.
Piszesz na kartce wyraz w niewłaściwej jego formie – z błędem, który zawsze w tym słowie popełniasz. Zaakcentuj niewłaściwą literę, np. powiększając, pogrubiając lub pisząc innym kolorem. Następnie przekreśl ją krzyżykiem i powtórz tę procedurę pięciokrotnie.
Potem napisz ten sam wyraz bezbłędnie i ponownie zaakcentuj graficznie w jakiś wybrany sposób właściwą literę. Napisz ją pismem drukowanym, a potem podkreśl albo otocz kółkiem. Powtórz tę czynność również pięć razy. Mając przed sobą poprawnie napisany wyraz, możesz teraz np. dołączyć do powyższej metody, metodę nr 1.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama