Rozwój mowy dziecka
Rozwój mowy dziecka stanowi integralny element całościowego procesu jego kształtowania. Jak przebiega? Co obejmuje?

Poniżej znajduje się praktyczna tabela, która w prosty sposób pomoże rodzicom dokonać wstępnej analizy mowy dziecka poprzez zestawienie jego zdolności artykulacyjnej z wytycznymi normy rozwojowej.
Tabela - rozwój mowy dziecka
Tabela obejmuje etapy rozwoju mowy dziecka od okresu niemowlęctwa do wieku wczesnoszkolnego. Każdemu z poszczególnych poziomów przyporządkowane są sprawności mowne i językowe, które dziecko powinno mieć opanowane.
Zobacz: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
Należy mieć na uwadze, że mowa każdego dziecka rozwija się w indywidualnym tempie i dopuszczalne są przesunięcia czasowe, które mogą sięgać nawet kilkunastu miesięcy. Mowa uzależniona jest w równym stopniu od rozwoju fizycznego, intelektualnego, co emocjonalnego. Nierzadko dzieci nawet kilkuletnie nie mówią wcale lub prawie wcale, po odblokowaniu bariery psychicznej czy emocjonalnej w niezwykle szybkim tempie nadrabiają zaległości rozwojowe. Odstępstwa od normy mogą być sygnałem zaburzeń, ale nie muszą. Dopiero profesjonalna diagnoza logopedyczna jest w stanie zweryfikować stan mowy dziecka.
Dowiedz się więcej: Głos jak dzwon