Warto odczekać 3-6 miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych i dopiero po tym czasie starać się o potomstwo. Ma to związek z tym, że antykoncepcja hormonalna powoduje zmiany w śluzówce macicy i zmiany te ustępują po około 3 cyklach (według opinii lekarzy). Zmiany te mogą czasami utrudniać zagnieżdżenie w ścianie macicy, w wyniku czego może dochodzić do poronienia. Już teraz proszę zacząć przyjmować kwas foliowy (można kupić go w aptece bez recepty). Myślę, że warto byłoby się skontaktować z dietetykiem, aby ustalił dla pani dietę w okresie ciąży. Czasami zdarza się, że u kobiet otyłych jest większa predyspozycja do wystąpienia gestozy (objawy to białkomocz, nadciśnienie, obrzęki) oraz cukrzycy ciężarnej (pani jeszcze ma to obciążenie rodzinne). Jednak nie oznacza to, że osoby otyłe nie mogą, nie powinny, czy coś podobnego, zachodzić w ciążę - natomiast oznacza to, że taką ciążę powinien prowadzić dobry specjalista ginekolog.
W ciąży trzeba będzie uważać na tzw. zachcianki, ale tylko takie typu słodycze - puste kalorie i węglowodany. Absolutnie nie mam tu na myśli żadnego odchudzania. Powodzenia.
WIDEO…
Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


























